Image 1 title

type your text for first image here

Image 1 title

Image 3 title

type your text for third image here

Image 3 title

Světelná maska pro DR v prvním léčebném projektu v ČR ve FNKV

Počet nemocných cukrovkou výrazně roste. Častou  komplikací pro nemocné cukrovkou je mikrovaskulární onemocnění oční sítnice (diabetická retinopatie). Při něm dochází k poškození cév vyživujících sítnici, v těžších případech k jejich proliferaci s krvácením do sítnice a sklivce. Nemocným hrozí závažná porucha zraku, v nejtěžších případech slepota.

Odborníci v Británii vyvinuli nový léčebný prostředek pro léčbu diabetické retinopatie, světelnou oční masku Noctura 400.

 

Nyní mají i pacienti v Česku možnost získat přístup k této unikátní léčbě. V pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady bylo právě úspěšně dokončeno klinické hodnocení tohoto zdravotnického prostředku. Garantem projektu byl přednosta Oftalmologické kliniky Prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc.

 

Hodnocení se zúčastnilo 35 pacientů, v pokročilém stádiu nemoci, většinou po bezúspěšných předchozích terapiích. A výsledky jsou nadějné. Ve všech sledovaných parametrech došlo ke zlepšení a to jak zmenšením velikosti edemu centrální krajiny sínice, tak zlepšením zrakové ostrosti. Dvacet účastníků studie charakterizovalo výsledek léčby světelnou maskou jako „spokojený nebo velmi spokojený“. Přitom pro 24 účastníků nebylo nošení masky „nepříjemné“.

 

Přednosta kliniky Prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc. k výsledům uvádí:

"Výsledky této předběžné studie jsou slibné a pokud se potvrdí její výsledky u většího počtu pacientů, byla by to další významná pomoc při léčbě očních komplikací diabetu."

Pro stažení léčebného projektu FNKV 2013 klikněte zde